به گزارش خبرنگار دفاع پرس از آذربایجان شرقی، سردار سرتیپ پاسدار «فتح الله» جعفری مدیر موسسه شهید باقری بعد از ظهر امروز در اجلاسیه هنر و رسانه که به مناسبت کنگره شهید حسن باقری برگزار شد، اظهار داشت: بیش از٣٠ جلد کتاب برای نقش شهید باقری در جنگ نوشته شده زیرا این شهید کسی بود که به دلیل طراحی عملیات‌های مختلف و باز کردن بن‌بست جنگ صدام را عصبانی کرده و باعث اعدام بسیاری از فرماندهان ارتش عراق شد.

وی ادامه داد: شهید باقری بیشتر عملیات‌هایی که باشکست مواجه می‌شد را تبدیل به پیروزی می‌کرد، او امکانات و نیروهایش را امانت می‌دانست و صداقت داشت و هیچ وقت حرف نسنجیده‌ای از او نشنیدیم.

مدیر موسسه شهید حسن باقری تصریح کرد: در صحنه جنگ همواره وقتی با شکست مواجه بودیم شهید باقری وارد صحنه می‌شد و فضا را تغییر می‌داد، هم در عرصه دفاع شجاعت داشت و هم در عرصه اعلام نظر بسیار رک بود، بسیار مردم دار بود وقتی در شهر بودیم به همه ی مردم کمک می‌کرد.

وی افزود: خصوصیات اخلاقی ایشان بسیار تاثیر گذار بود؛ در حالیکه در رده جوان‌ترین فرماندهان بود یکی از خصلت‌هایش مهمان نوازی بود و فکر نمی‌کنم فرماندهی بود که به خانه آقای حسن باقری نرفته باشد همچنین یکی دیگر از خصلت های ایشان خدمت گذاری به مردم و نوآوری بود.

جعفری گفت: امروزش با فردایش فرق داشت  ودر حال نوسازی خودش و نوسازی سازمان بود؛ هوش، زکاوت، صبر و بردباری خوبی داشت که در بیشتر عملیات‌ها می‌شد این هوش و زکاوت را دید.

وی تاکید کرد: بسیاری از فرماندهان سپاه و ارتش در زمان جنگ می‌دانستند که راهی که بنی صدر می‌رود غلط است اما نمی‌دانستند باید چه کار کنند اما در این وضعیت حسن باقریگفت ما می‌توانیم در جنگ پیروز باشیم و  مناطق اشغال شده را آزاد کنیم با همین روش نیز حسن باقری استراتژی جنگ را تغییر داد و گفت به جای تکیه به تجهیزات تکیه ایمان می‌کنیم و با پیروی از فرهنگ عاشورا نیروهای مردمی را وارد میدان کرد.

این یادگار هشت سال دفاع مقدس با اشاره به فرماندهی شهید باقری در جنگ عنوان کرد: حسن باقری تاکید داشت که باید از عملیات محدود استفاده کنیم زیرا توان عملیات گسترده را نداریم، او دشمن را خوب و دقیق شناخته بود و اولین اقدامش شناخت شخصیت صدام بود.

وی افزود: شهید باقری عنوان می‌کرد صدام بسیار بی رحم و لجوج است و شخصیت متناقصی دارد؛ یک روز فرماندهان خودش را اعدام می‌کند و یک روز به آنها نشان فتح می‌دهد به همین دلیل فرماندهان عراقی بسیار با احتیاط عمل می‌کنند و این به نفع ماست.

جعفری با بیان اینکه شهید باقری تاکید داشت اول باید دشمن و زمین را بشناسیم، گفت: بعد از آن باید به ایمانمان تکیه و قابلیت‌هایمان را بشناسیم؛ حسن باقری در جنگ برای کادرسازی تلاش می‌کرد به طور مثال زمانی که شهید مهدی باکری به این شهید اعلام کرد که بهترین فرمانده گردانم را مسئول تدارکات گذاشته‌ام تا دروغ نگوید حسن باقری گفت یک نفر از بازار تبریز را مسئول تدارکات بگذار که قطعا دروغ نمی‌گوید.

وی ادامه داد: حسن باقری در دفتر یادداشتش نوشته بود چیزی که نیروها را خسته می‌کند سردرگمی است نه کار، شهید باقری بادقت به حرف‌ها گوش می‌کرد و بعد به خوبی نیروها را راهنمایی می‌کرد.

مدیر موسسه شهید حسن باقری تاکید کرد: آنقدر برصحنه‌ی دشمن مسلط بود که تک تک فرماندهانشان را به خوبی می‌شناخت و تمام حرف‌هایی را که بر علیه دشمن می‌زد به واقعیت تبدیل می‌شد، حسن باقری می‌گفت اگر ما به رودهای کارون و تپه‌های الله اکبر برسیم جنگ به پیروزی خواهد رسید و بعد از آزادی خرمشهر همین گونه هم شد شد.

وی اضافه کرد: شهید حسن باقری قبل از فتح المبین مسئول تبلیغات سپاه را صدا زد و گفت به رزمندگان عکاسی، تئاتر و ادبیات یاد بده تا آرشیو قدرتمندی داشته باشی چون تک تک این رزمندگان قهرمان هستند.

جعفری با اشاره به 10 هزار شهیدِ خط شکن تبریز ابراز کرد: این شهیدان یکبار از فرماندهان گردان بسیجیان نپرسیدند ما را کجا می‌فرستید زیرا همه آماده رفتن و شهادت بودند و عراقی‌ها دلیل شکستشان را عشق به پیروزی یا شهادت می‌دانستند.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: اگر عباس میرزا قهرمان قاجاریه در کنارش فردی همچون شهید حسن باقری داشت قطعا ترکمنچای امضا نمی‌شد.

منتشرشده در: 3 بهمن 1397دسته بندی ها: اخباربرچسب ها: ,

مطالب مرتبط