دربارهٔ مؤسسه

مرکز نشر آثار شهید حسن باقری از سال 1381 همزمان با بیستمین سالگرد شهادت آن بزرگوار توسط جمعی از یاران شهید تأسیس شد. هدف از تشکیل این ستاد، تدوین و انتشار آثار مکتوب آن شهید، در طول 28 ماه حضور در جبهه‌ها و بازشناسی نقش او در جنگ تحمیلی بود. شهید حسن باقری، در این دوره کوتاه، آثار ارزشمند فراوانی بر جای گذاشته است که عرضه آن‌ها به عنوان یک میراث مکتوب، برای تاریخ مقاومت مردم ایران، فریضه فرهنگی محسوب می‌شود.

در این مدت، برای جمع‌آوری منابع مکتوب، آرشیوهای موجود در استان خوزستان، مراکز و آرشیوهای مناطق دیگرمورد بررسی و جستجو قرار گرفت. به طوری که امروز، یکی از غنی‌ترین منابع اسنادی دو و نیم سال ابتدای جنگ تحمیلی در دسترس این مجموعه قرار دارد، سپس تدوین آثار آغاز گردید:

  1. گزارش روزانه جنگ ( در پنج مجلد): شهید حسن باقری، در ابتدای جنگ تحمیلی، با استقرار در پایگاه گلف، به انتشار گزارش‌ روزانه دست زد که این گزارش‌ها، از مهمترین منابع موجود درباره دو و نیم سال ابتدای دفاع مقدس هستند. جلد اول و دوم آن چاپ شده ، جلد سوم در چاپخانه و دو جلد دیگر در انتظار چاپخانه است.
  2. دست‌نوشته‌ها و روزنوشت‌ها: مجموعه دو جلدی که حاوی دست‌نوشته‌ها و روزنوشت‌های شهید حسن باقری، با ملحقات (گویاسازی نام افراد و اماکن، عکس و نقشه و …) است. این دو جلد تا پايان اردیبهشت 1390 چاپ خواهد شد.
  3. اسناد (در پنج مجلد): اسناد شهید حسن باقری در سال‌های ابتدایی جنگ تحمیلی، از ارزشمند‌ترین اسناد این دوره محسوب می‌شود. این اسناد، محققین و تاریخ‌نگاران را با مجموعه‌ای بی‌نظیر آشنا خواهد ساخت. کتاب‌های اسناد هم‌اکنون بصورت سند و فايل تايپي در حال تدوین می‌باشند.
  4. پژوهش ‌روایی از زندگی حسن باقری (در سه جلد): شامل گفتگو با بیش از صد و پنجاه راوی (فرماند‌هان، همکاران روزنامه، اطلاعات عمليات، دوستان و اقوام) به همراه اسناد مرتبط با روایت که پژوهش مستدل از زندگی شهید به مخاطبان ارائه می‌دهد. جلد اول آن تا خرداد 1390 چاپ خواهد شد.
  5. تدوین و تنظیم عملیات دفاع مقدس(در9 مجلد) ازآغاز جنگ تحمیلی تا والفجر مقدماتی که بر اساس اسناد و نوارهای صوتی پیاده شده و تنظیم می‌گردد.
  6. زندگینامه شهدای اطلاعات عملیات (75شهید) که 17 نفر آنها در حال انجام است. تدوین و تنظیم واحدهای پشتیبانی رزم، لجستیک، بهداری، مهندسي در حال انجام است.
  7. در این مجموعه، در حال حاضر بیش از 20 نفر از نویسندگان مطرح و صاحب اثر دفاع مقدس مشغول نگارش، تدوین و تنظیم این آثار هستند.
  8. توليد سی دی های فيلم، عكس و مولتی مديا كه كار آن از آغاز سال 1390 شروع گرديده و بخشي از وقايع حماسی دفاع مقدس را توليد مي نمايد.