احمد دهقان در سال 1345 ه.ش در کرج متولد شد. در سال 1368 با ورود به دانشگاه مدرک خود را ابتدا در رشته مهندسی برق و پس از آن در رشته علوم ارتباطات اجتماعی گرفت. در مقطع فوق لیسانس رشته مورد علاقه اش (مردم شناسی) را تحصیل کرد. وی سال ها به عنوان کارشناس ادبی در دفتر ادبیات و هنر مقاومت و مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری فعالیت می کند.
اولین رمانش با عنوان «سفر به گرای 270 درجه» در سال 1375 منتشر شد. دو سال بعد همین رمان ابتدا به عنوان یکی از آثار برگزیده 20 سال داستان نویسی گردید و مدتی بعد به عنوان برگزیده 20 سال ادبیات پایداری معرفی شد.
«پال اسپراکمن» نایب رئیس مرکز مطالعات دانشگاهی خاورمیانه در دانشگاه راتجرز نیوجرسی آمریکا این رمان را به زبان انگلیسی ترجمه کرده است. در حال حاضر دانشگاه جرج واشنگتن دی سی، دانشگاه هاروارد (کتابخانه دانشکده هاروارد) MA ، کتابخانه کنگره واشنگتن دی سی، کتابخانه UCLA لس آنجلس ، دانشگاه برکلی کالیفرنیا ، دانشگاه ماریلند (دانشکده پارک کالج) و دانشگاه ورمونت (کتابخانه بیلی هوو برلینگتن) از جمله مراکزی هستند که این کتاب را در دسترس علاقمندان قرار داده اند.
از آثار دیگر احمد دهقان می توان به «گردان چهار نفره» ، «پرنده و تانکـ »، «روزهای آخر»، «من قاتل پسرتان هستم»، «ستاره های شلمچه»، «ناگفته های جنگ»، «نگین هامون» و «هجوم» اشاره کرد.

 

 

منتشرشده در: 4 بهمن 1400دسته بندی ها: نویسنده

مطالب مرتبط