محمد علی آقامیرزائی

فروردین سال چهل و هشت در تهران متولد شد. تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم در همین شهر گذراند و فوق دیپلم مکانیک را در ارومیه گرفت. سال 67 نخستین داستانش به نام مثل یک خواب در روزنامه کیهان به چاپ رسید و پس از آن در نشریات بسیاری داستان، شعر، نقد ادبی و هنری نوشت... و مطبوعاتی شد و در روزنامه های گزارش روز، عصر آزادگان، ایران همشهری و هفته نامه ها و ماهنامه های بسیاری... نوشت. وی عضو شورای نویسندگان فصل نامه فرهنگ و گفت و گو هم بود. وی پنج سال در روابط عمومی سازمان مراکز ایرانگردی و جهانگردی کار کرد و نخستین نشریه الکترونیک صنعت گردشگری را به نام روزنگار گردشگری منتشر کرد و کارشناسی روابط عمومی را از این سازمان دریافت کرد. در همین دوران در روزنامه عصر آزادگان مشغول به کار شد. بعد از این دوره کار در مقام دبیر بخش اجتماعی و حوادث روزنامه ملت و مردم سالاری را ادامه داد و با تشکیل فرهنگ سرای پایداری به عنوان مشاور و مدیر اجرایی مشغول به کار شد و به وادی ادبیات پایداری پا گذاشت و نشریات یاد ماندگار و در مانا را مدیریت کرد. وی در سال هفتاد و نه به روزنامه جوان رفت و مسئول صفحات پایداری این روزنامه شد و هفته نامه سرو را در این روزنامه پایه نهاد که هشت سال و نیم تا زمانی که در این روزنامه بود بدون وقفه منتشر شد. بعد از سقوط صدام به عراق سفر کرد و گزارش‌هایی از این کشور و وضعیت اردوگاه‌های اسارت در نشریات به چاپ رساند. وی ویژه نامه های بسیاری با موضوع پایداری منتشر کرد. مثل خیبر شکنان، فتح بزرگ، ویژه نامه های سوم خرداد روزنامه های همشهری جام جم، ایران و جوان و ...
وی برای سومین دوره متوالی با رای اکثریت اعضا به عنوان یکی از اعضای شورای مرکزی مجمع خبرنگاران و نویسندگان مطبوعاتی دفاع مقدس انتخاب شد و در جشنواره های مختلف حائز رتبه شده است. تا کنون تالیفات بسیاری را در این حوزه انجام داده است. سال 91 کتاب قله فریاد او به عنوان چهار کتاب برگزیده سال در رشته زندگی نامه داستانی در جشنواره کتاب سال حبیب انتخاب شد. از کتاب‌های او به شکل فهرست‌وار می توان به این موارد اشاره کرد:
1- شهید مدنی - (انتشارات مدرسه چلچراغ)
2- بسیج در کلام شهدا - (انتشارات شاهد)
3- انقلاب اسلامی در کلام شهدا - (نشر شاهد)
4- به همین سادگی - (نشر شاملو)
5- نقاب شیشه‌ای - (نشر فاتحان)
6- قله فریاد - (نشر سوره مهر)
7- سرای سلیمان خان - (نشر فاتحان)
8- مجنون هور - (نشر سوره مهر)
9- دو برار - (نشر فاتحان)
10- محب خاک - (بنیاد شهید استان سیستان و بلوچستان)
11- کتاب اردیبهشت - (نشر حسن باقری)
12- دیدگان خط - (نشر حسن باقری)
13- لطیف عشق - (نشر شاهد)
از وی چند کتاب دیگر هم در دست چاپ قرار دارد که سفرنامه عراق پس از صدام به نام «یله بر نازکای اندوه» از آن جمله است. وی اکنون به سفارش نهادهای مختلف کتاب می نویسد و دستی هم در مطبوعات دارد. وی خبر نویسی و گزارش نویسی هم تدریس کرده است و اکنون در موسسه شهید باقری بر روی جلد دوم و سوم کتاب دیدگان خط مربوط به تشکیل واحد اطلاعات و عملیات توسط حسن باقری مشغول به کار است.